Koupě a prodej nemovitostí

Nemovitý majetek je většinou to nejcennější co máme a jeho prodej je pro nás životní událostí.
Koupit si dům k bydlení, znamená učinit významné rozhodnutí, které souvisí s dlouhodobým finančním závazkem.

Koupě bytu

Nejčastějším případem koupě nemovitosti jednotlivci, je u nás koupě bytu. A to zejména pro vlastní bydlení. Část investorů kupuje rezidenční nemovitosti s úmyslem ji pronajímat, zejména ti, kteří mají dostatek vlastních prostředků na její nákup.

Nejčastější chybou kupujících, zejména těch, kteří nemají s koupí žádnou zkušenost pak je, správná orientace v aktuálních cenách bytů na trhu.
Pamatujte, že ceny na realitních serverech konečným cenám neodpovídají.

Jen odborník s letitou zkušeností dokáže tržní cenu stanovit. nebojte se proto zeptat, v případě spolupráce s realitním makléřem, jak dlouho již zprostředkovává, jaké má reference a podobně. Koupit předraženou nemovitost není žádné umění a už vůbec ne „vítězství“. Se zkušeným a prověřeným makléřem se vám to nestane. Nebojte se požádat realitní kancelář, aby vám podle vašich požadavků vybrala nabídky, vyjednala kupní cenu. Ušetříte čas i peníze.


Prodej bytu

Prodej bytu není v žádném případě pouhé jeho nabídnutí v inzerci. Dnes nejčastěji na internetovém  inzertním serveru (ať už se jmenuje jakkoli). Přesto, že v bytě bydlíte (třeba již od malička), neznamená to, že jej z pohledu trhu nemovitostí znáte. Byt správně ocenit, připravit k prodeji, ať už po vizuální stránce, ale také v rámci platné legislativy, není pro laika snadnou záležitostí. Přesto, že se vám to dnes snaží kdejaký mediální spot namluvit. Přeneste tuto činnost a hlavně odpovědnost na realitní kancelář.

Každá odborně způsobilá realitní kancelář vám nabídne přinejmenším následující postup:

Nábor zakázky:

 • vstupní prohlídka nemovitosti vč. návrhu dalšího postupu
 • sepsání zprostředkovatelské smlouvy
 • posouzení reálné tržní ceny
 • převzetí podkladů potřebných k prodeji od klienta

Příprava zakázky:

 • prověření podkladů předaných klientem
 • zpracování textových a grafických výstupů (exposé, podklady pro inzerce)

Realizace zakázky

 • nabídka nemovitosti
 • organizace prohlídky nemovitostí
 • průběžná komunikace s klientem
 • blokace nabídky nemovitosti
 • příprava podkladů pro kupní smlouvu nebo smlouvu jí obdobnou
 • asistence u kupní smlouvy nebo smlouvy jí obdobné sepsané k takovému úkonu oprávněnou osobou
 • vypořádání kupní ceny, je-li tak sjednáno
 • doručování smluv na katastrální úřad (vklad), je-li tak sjednáno

Je mnoho klientů, kteří nechtějí využít služeb realitní kanceláře, protože nechtějí za komplexní službu platit a dokonce si část úkonů zajistí sami. I v jiných profesích to tak bývá. Stavíme svépomocí, stříháme si vlasy sami, opravujeme si auta, apod. Někteří lidé prostě nechtějí, aby někdo za ně prováděl prohlídky nemovitostí, jednal s úřady, sháněl chybějící dokumenty, vyjednával o ceně a podmínkách koupě, projednal odstranění různých břemen, zápis či odstranění zástavních práv či dokonce zajistil sepis smluvní dokumentace. Dcera nebo známý je právník, zajistím si to sám. Toto je přesně profil klienta, který využije elektronické realitní kanceláře. Prakticky mu jde jen o zajištění jistého přísunu zájemců o jeho nabízenou nemovitost. Komunikace s virtuální realitkou probíhá anonymně, prostřednictvím monitoru počítače, maximálně telefonátů se zájemci. Na straně prostředníka není konkrétní člověk, firma s odpovědností za celý nabídkový a realizační proces. Je tam jen jakási virtuální inzertní realitní kancelář. Pokud jsem zdatný vyjednavač, mám dostatek odborných znalostí a mám i dostatek času se celému procesu osobně věnovat, pak je tato služba tím, co hledám. Pokud mám zájem, dostanu nabídku i na další služby. Ty samozřejmě také musím zaplatit. Nic není zadarmo a z bezrealitky se stává realitka.