Garance

Garanci kvalitní služby zajistí vždy pouze správně vybraný odborník. Ten, kdo chce mít proti sobě partnera, který je zosobněn reprezentantem firmy, chce mít individuální přístup se zajištěním komplexních služeb tzv. na klíč a vyžaduje jistou odpovědnost za realizaci celého procesu, jde do kamenné realitky. Tam se svěří se svými požadavky a dostane nabídku služeb, které potřebuje nebo si z výčtu služeb vybere. Zpravidla pak má po celou dobu realizace transakce proti sobě konkrétní osobu, s konkrétní odpovědností. Ta ho průběžně informuje o vývoji, zajistí dle rozsahu zmocnění vše potřebné a klient si ve finále pouze počká na peníze či vyhledanou nemovitost.

Podle čeho by si lidé měli vybírat realitní kancelář?

Je to stejné, jako u jakékoli jiné profese. Nejlepší je, pokud na firmu dostanete reference od spokojeného zákazníka. Hlavně nezaměňujte reference se všudy přítomnými reklamními poutači, či plachtami na kdejakém nehlídaném zábradlí.
Vždy osobně navštivte realitní kancelář ve svém okolí. Zajímejte se o to, jak dlouho je na ta která kancelář na trhu. To nemusí vždy souviset s obchodní značkou, ptejte se, jaký rozsah služeb nabízí. Jakou cenu za ně zaplatíte.
Členství v Asociaci realitních kanceláří ČR je dobrým doporučením, ale nezaměňujte jej se členstvím v jiných spolcích. Pouze ARK ČR má již dnes nastaveny parametry členství tak, aby odpovídaly kritériím v připraveném návrhu zákona o realitním zprostředkování.
Patří k nim například povinné pojištění profesní odpovědnosti nebo například prokazování kvalifikace povinnou certifikací apod. Pouze členi ARK ČR jsou propojeni vnitřním systémem spolupráce MLS ARK.

Pojištění odpovědnosti

Platná česká legislativa (oproti zvyku ve většině ostatních zemí EU) nevyžaduje po realitních kancelářích pojištění odpovědnosti.
Člen Asociace realitních kanceláří ČR však pojištěn na odpovědnost za škody vyplývající z realitní činnosti být musí. (Seznam členů – ZDE).  To dává spotřebiteli jistotu náhrady škody, která může nastat v jakémkoli odborném působení, reality nevyjímaje.